گروه پناهی

صادرات کاهو به قطر

صادرات کاهو به قطر

07

مهر
1400
وجود اختلافات قطر با کشورهایی نظیر عربستان و امارات موجب رشد صادرات کاهو به قطر از سمت برخی کشورها از جمله ایران شده است.

کاهو گیاهی یکساله از خانواده کاسنیان  است که دارای خواص غذایی بسیاری است. بسته به نوع آن منبعی از ویتامین‌های A،K،C و پتاسیم، کربوهیدرات، پروتئین، مقدار کمی چربی و همچنین مقدار زیادی فیبر غذایی می باشد. با توجه به ارزش غذایی کاهو و نیازی که افراد به آن دارند تقاضا برای صادرات آن نیز زیاد است. صادرات کاهو به قطر یکی از مقاصدهدف است که بنا برنوع اقلیم این کشور می‌تواند به نوعی یک بازار دائمی برای محصولات کشاورزی ایران محسوب شود. قطر یکی از همسایگان ایران در حاشیه خلیج فارس است که بیشترین درآمد آن از طریق صادرات گاز تامین می‌شود. نوع اقلیم این کشور که دارای آب و هوای خشک می‌باشد باعث شده تا در زمینه کشاورزی متکی به کشورهای دیگر بوده و یکی از بزرگترین وارد کننده های محصولات کشاورزی باشد.

جهت مشاروه، خرید و صادرات کاهو با ما تماس بگیرید

شماره تماس

09122620045

 در میان انواع محصولات که به قطر صادر می‌شود مواد غذایی و کشاورزی از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که عدم تولید این نوع محصولات وضعفی که در این زمینه وجود دارد حتی به عنوان اهرم تحریم این کشور از جانب همسایگان آن استفاده می‌شود. ایران با تولید سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن کاهو رتبه شانزدهم تولید جهانی و در صادرات رتبه هفتم را دارد. صادرات کاهو به قطر یکی از بازارهای هدف برای این محصول کشاورزی است. گروه پناهی شما را در ادامه مطب یاری می دهد.

مزایای صادرات کاهو به قطر

 • قطر به دلایل مختلف رابطه چندان خوبی با کشورهای همسایه عربی خود نداشته و رابطه سیاسی خوبی با ایران دارد و بازار خوبی برای محصولات کشاورزی ایران و صادرات آن میباشد.
 • قطر را میتوان یک شبه جزیره کوچک نامید که دسترسی کمی به خشکی دارد و جز مرز زمینی با عربستان همه مرزهای آن آبی است. وجود مرزهای دریایی زیاد با ایران امکان صادرات کاهو به قطر را بیشتر می‌کند.
 • به علت مشکلات سیاسی بارها مورد تحریم عربستان و امارات قرار گرفته و تنها از طریق ایران و آسمان پروازی آن با دنیای خارج مرتبط شده است و این شرایط باعث شده روابط اقتصادی بیشتری با ایران داشته باشد.
 • از جمله امکاناتی که قطر دارد وجود بنادر دوحه، ام السعید و زکریت است که امکان صادرات کاهو به قطر در شرایط مطلوب تر رامهیا می‌شود.
 • به جز بنادر مهم یکی از امکانات کاربردی قطر فرودگاه های پیشرفته و سیستم حمل و نقل مدرن آن است که رفت و آمد و حمل کالا را به این کشور آسان می‌کند.
 • در کنار وجود تفاهم فرهنگی که قطر با ایران دارد می توان به خوش سابقه بودن و امکان مالی زیاد تجار قطر اشاره کرد که شرایط تجارت را تسهیل می کند.
 • با توجه به اینکه ایرانیان بسیاری در این کشور اقامت دارند می‌توان در فرایند صادرات به قطر از امکان بازاریابی آنها استفاده کرد.

صادرات کاهو به قطر با بسته بندی اصولی

صادرات کاهو به قطر نیز مانند هر محصول دیگری نیازمند بسته بندی و ظاهر اصولی و چشم‌نواز است چرا که بعد از تولید یک محصول خوب نوع بسته بندی و کیفیت نهایی که در مقصد مشاهده می شود از نکات مهم در صادرات است.

 • حداکثر وزنی که برای بسته بندی کاهو مجاز است ۸ کیلوگرم بوده و بیشتر از آن توصیه نمی شود. گاهی صادر‌کنندگان برای بارگیری بیشتر در کانتینر ها و صرفه جویی در هزینه حمل کاهو را به صورت فله ای (بسته بندی های بیشتر از ۱۰ کیلو) بسته بندی می کنند که نتیجه آن خرابی بیشتر از ۲۰ درصد محصول در مقصد خواهد بود.
 • بسته بندی کاهو با حجم زیاد باعث فشار آمدن و خفگی آنها شده و محصول صادراتی مستعد خرابی می‌شود. گاهی شدت این خرابی و دور ریز به بیش از ۵۰ درصد نیز می‌رسد.
 • یکی از انواع صادرات کاهو به قطر نوع آیسبرگ است که بهترین حالت برای بسته‌بندی آن تک ردیفه و در هر سبد ۸ تا ۱۰ عدد آیسبرگ است. بیشترین وزن ممکن برای هر سبد ۶ کیلوگرم می باشد.
 • کاهو رمانو از دیگر انواع کاهوی صادراتی است که حداکثر در دو ردیف و با وزنی ۸ کیلو گرمی قابل بسته‌بندی است.
 • باید توجه داشت که دمای کاهوی صادراتی بعد از مرحله برداشت و بسته بندی در سردخانه پایین آورده شود و سپس بارگیری و ارسال شود.
 • نکته مهمی که باعث جلب اطمینان مشتری خواهد شد توجه به ماندگاری کالا در درازمدت است. این امر در صادرات کاهو به قطر با توجه به نوع محصول و انتظاری که از کیفیت آن در تردی و تازگی می رود بسیار مهم است. توجه صرف به تحویل بار و نداشتن تعهد لازم در کیفیت آن باعث از دست دادن بازار هدف خواهد شد.

شرایط صادرات کاهو به قطر

صادرات کاهو به قطر مانند هر تجارت دیگری نیازمند آگاهی از شرایط خاص آن کشور است و قوانین منحصر به خود را دارد. برای موفقیت در این کار و جلوگیری از مشکلات پیش بینی نشده بهتر است اطلاعات کامل و درستی در این زمینه کسب داشته باشیم.

 • با توجه به زبان رایج در این شبه جزیره تسلط به زبان عربی یا در اختیار داشتن مترجم لازم است.
 • آشنایی با فرهنگ و شرایط اجتماعی و سیاسی قطر نیز می‌تواند مفید باشد. بد نیست بدانید نظام سیاسی این کشور پادشاهی بوده و دارای یکپارچگی در ساختار حکومت می باشد.
 • حقوق گمرکی کالا بر مبنای ارزش سیف( CIF) کالا تعیین می‌شود. پس برای صادرات کاهو به قطر نگرانی برای دریافت عوارض چندگانه وجود ندارد.
 • دو کشور ایران و قطر به منظور جلوگیری از دریافت مالیات مضاعف یادداشت تفاهم امضا کرده اند.
 • در کشور قطر کنترل ارزی وجود ندارد و بنا بر سیاست آزادی اقتصادی ورود و خروج ارز آزاد است.