گروه پناهی

کاهوی رمانو

کاهوی رمانو

10

دى
1400
کاهوی رومانو را در مزارع و گلخانه ها می کارند کاهو ها و سبزی جات سرشار از فیبر هستند که برای دستگاه گوارش و روده ها بسیار سودمند است.

نامش را از شهر و امپراطوری رم گرفته اما در اصل این مصریان باستان بودند که اولین بار بذر این گیاه ترد و خوشمزه را از یک گیاه هرز گرفتند و آن را به رژیم خوراکی خودشان وارد کردند. پس از آن به یونان رفت و در آنجا به عنوان سبزی خواب آوری معروف شد که در میهمانی بزرگان سرو می شد. پس از آن هم به رم رفت که حالا نامش بر آن مانده و ما رومانو میخوانیمش. روایات دیگری هم در مورد کاهو وجود دارد که می گویند کاهو اولین بار در هند و ایران مورد استفاده قرار گرفته است. کاسنیان یا همان مرکبان خانواده اصلی کاهو حساب می شوند. این گیاه یک ساله که در فروشگاه ها می بینید و ما هر روز در سالاد و ساندویچ استفاده می کنیم در بین دیگر انواع کاهو به گرما مقاوم تر است و دیرتر پلاسیده می شود. همین ویژگی در بین فروشندگان و مصرف کنندگان مجبوبش کرده و امروز در سرتاسر جهان یکی از سوپراستارهای اصلی  آشپزخانه ها است.

جهت مشاروه، و خرید کاهوی رمانو با ما تماس بگیرید

تماس با ما

 ویژگی ها کاهوی رمانو

بوته ای سبز رنگ، بلند و مخروطی شکل است که در یک سر رشد می کند و برگ های آن گوشتی و آبدار هستند. ممکن است برای برخی ها ساقه و آوند هایش اندکی مزه تلخی دهد اما وقتی با سس و دیگر خواراکی مخلوط می شود. خوشمزگی و تردی اش آن تلخی را به حاشیه می برد. کاهوی رومانو را در مزارع و گلخانه ها می کارند. کاهو ها و سبزی جات دیگر سرشار از فیبر هستند که برای دستگاه گوارش و روده ها بسیار سودمند است. انواع میتامین های A،K وC نیز در کاهو یافت می شوند که به آن خاصیت ضد سرطانی می دهد. کاهو خاصیت آرم بخش هم دارد و برای کسانی که مشکل خواب دارند از سوی پزشکان توصیه شده است. از دیگر موادی که در کاهو رمانو یافت می شود می توان به آهن، منیزیم و کلسیم روی ویتامین های گروه B  اشاره کرد.

توصیه های پزشکی برای مصرف کاهوی رمانو

لیپوکسیژناز و کاراژین جزو آنزیم های ضد التهابی هستند که در کاهو وجود دارند  و برای کسانی که بیماری های التهابی دارند می تواند مفید باشد .کاهو در بهبود عملکرد مغز هم تاثیر دارد، فولات و پتاسیم موجود در این گیاه و باقی سبزیجات به ترتیب موجب کاهش خطر ابتلا  به الزایمر و بهبود عمل خون رسانی به مغز می شوند. ویتامین A موجود در کاهو کمک می کند تا ما چشمان سالم تری داشته باشیم. لاتس در کاهو دشمن میکروب ها است و می تواند ساختار قارچ ها رو با آنزیم هایی که در خود دارد عوض کند.

آشپزی با کاهو

معروف ترین سالادی که در ایران با کاهو درست می کنند سالاد کاهو است. این سالاد با ترکیب برگ های خرد شده کاهو و هویچ، هویج رنده شده، گاهی کلم و گاهی گوجه فرهنگی با سس سفید است، اما در سطح بین المللی سالاد سزار پر طرفدار ترین خوشمزه ای است که نقش اصلی آن را کاهو بازی می کند. کاهو را همچنین در اکثر ساندویچ هایی که از بازار می خریم می توان یافت. در ساندویچ های سرد کالباس تا همبرگر و رست بیف و غیره ،کاهوی رومانو همیشه یک پای ثابت چاشنی ها است. کاهوی رمانو را می توانید تقریبا با هر ماده ی غذایی ترکیب کنید. برگ های پهن کاهو بستر مناسبی برای سرو لوبیا، سیب زمینی، گوشت و سایر سبزیجات است. ترکیب برگ کاهو و روغن زیتون از علایق آشپزهای حرفه ای است.

نگهداری کاهوی رمانو

بهترین کار این است که کاهوی رومی یا رومانو را ظرف چند روز استفاده کنید اما مصرف کنندگان کاهوی رومانو را اغلب در یخچال و درون یک پلاستیک سرباز نگه می دارند. کاهو در این شیوه دو هفته سالم و قابل استفاده می ماند. علاوه بر یخچال می توانید کاهو را در فصل های سرد در بیرون از خانه جایی مانند حیاط خلوت و بالکن نگهداری کنید، اما برای اینکار مطمئن باشید که از تابش نور افتاب در امان است و هوای سرد به آن می خورد.