گروه پناهی

صادرات گل کلم به روسیه

صادرات گل کلم به روسیه

10

دى
1400
مردم روسیه علاقه زیادی به صیفی جات مخصوصا گل کلم دارند و این فرصت خوبی را برای صادر کنندگان ایرانی برای صادرات این محصول ایرانی به وجود آورده است.

حدود 70 درصد صادرات ایران به روسیه را مواد غذایی تولید شده در ایران تشکیل  می دهد. هم اکنون بسیاری از محصولات مانند، گیاهان دارویی، سبزی و میوه، ادویه ها، خشکبار و صیفی جات ایرانی به کشور روسیه صادر می شوند.  تولید محصولات کشاورزی که استاندارد لازم را برای صادرات به کشوری مانند روسیه داشته باشند نیازمند کنترل و نظارت کارشناسان بخش صعنت و کشاورزی است که با همکاری کشاورزان و صادر کنندگان با جهاد کشاورزی صورت می گیرد.  دلایل دیگری هم برای صادر کردن محصولات به روسیه وجود دارد که به غیر از فاصله نزدیک بین دو کشور می توان به مرزهای آبی بین ایران و روسیه، جمعیت بالا و رو به رشد روسیه، منابع مالی روسیه که از دیگر کشورهای منطقه  مطمئن تر است و  روابط سیاسی پایدار و دوستانه میان ایران و روسیه نیز اشاره کرد. همچنین روسیه به دلیل اختلافاتی که با کشورهای اروپایی و بلوک غرب جهان دارد، ترجیح می دهد که تبادلات تجاری بیشتری با همسایگانش خصوصاً ایران داشته باشد.

جهت مشاروه، خرید و قیمت صادرات گل کلم با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

نکاتی مهم برای صادرات گل کلم به روسیه

 گل کلم گونه ای از سبزیجات است که آشپزهای خلاق و با حوصله در همه نقاط دنیا برای خوشمزه و مقوی کردن دست پختشان استفاده می کنند؛ این گیاه در ایران به دلیل آب و هوای مناسبی که دارد در همه فصل های سال قابل کشت است و به همین دلیل موقعیت خوبی را برای صادر کنندگان مواد غذایی ایجاد کرده تا بتوانند با فروش این محصول به کشور های همسایه، هم چرخ اقتصاد کشور را بچرخانند و هم زندگی خودشان و کشاورزان زحمت کش ایرانی را تامین کنند. ایران از سمت شمال یک همسایه ای بزرگ و پر جمعیت بنام روسیه دارد که تقریبا تمام اقلیمش در مناطق سردسیر جهان قرار گرفته و سرمای زیاد در همه فصول سال باعث شده تا این کشور نتواند نیاز های خودش را به  صفی جات و سبزی ها بصورت خودکفا تامین کند. مردم روسیه علاقه زیادی به صیفی جات مخصوصا گل کلم دارند و این فرصت خوبی را برای صادر کنندگان ایرانی برای صادرات این محصول ایرانی به وجود آورده است، نزدیکی فاصله جغرافیایی ایران  به روسیه یکی از دیگر از دلایل خوبی است که این تجارت را برای دو طرف جذاب تر می کند.

راه های ارتباطی ایران و روسیه

ایران و روسیه از طریق بندر آستارا به یگدیگر متصل می شوند. مهم ترین راه ارتباطی بین این دو کشور از طریق کشور آذربایجان است؛ اغلب محموله ها بین این دو کشور از طریق مرز بیله سوار یا آستارا خان با کامیون های کانتینر جابجا می شوند. البته حدود 600 کیلومتر از این مسیر در کشور آذربایجان قرار دارد اما همچنان نسبت به دیگر مقاصد صادراتی هم برای ایران و هم برای روسیه مقرون به صرفه است. یکی دیگر از راه های تبادل تجاری بین ایران و روسیه از طریق دریای کاسپین (خزر)است. محصولات ایرانی از طریق بنادر شمالی مانند بندر انزلی می توانند با کشتی های باربری  به بندر آستارا خان یا ماخاچ قلعه در روسیه منتقل شوند. در روزهایی که تنش میان آذربایجان و ایران بالا گرفته بود ایران علاوه بر حمل و نقل دریایی ، مسیر حمل و نقل جاده از طریق کشور ارمنستان به گرجستان و روسیه را نیز مورد توجه قرار و از همین رو هیچ جای نگرانی برای کسانی بخواهند اقدام به صادر کردن محصولات ایرانی به روسیه بکنند وجود ندارد.

نکات برای صادرات موفق به روسیه

اولین و مهم ترین نکته برای صادرات موفق به روسیه دانستن زبان روسی است که برای  بازاریابی و ایجاد ارتباط  مناسب با خریداران بالقوه بسیار مهم است. آشنایی به زبان روسی و تسلط به آن  در مرحله قیمت دهی و صدور پیش فاکتور و همچنین در زمان عقد قرارداد یک مزیت مهم است که می تواند دو طرف را از دردسر واسطه ها و مترجم های زبان دور نگه دارد. مسئله دیگر داشتن ناوگان حمل و نقل مناسب است که همیشه در دسترس باشد و بتواند در هر ساعت از شبانه روز محموله های شما را جابجا کند. بسته بندی مناسب محصولات در پکیج های مناسب و به زبان روسی یکی دیگر از نکاتی است که باید مورد توجه هر صادر کنند ای قرار بگیرد. قیمت گذاری مناسب با توجه به قیمت متوسط بازار هم یکی دیگر از نکاتی است که صادرکنندگان گل کلم باید به توجه کنند. این طبیعی است که هر خریداری روسی بخواهد محصولات با کیفیت را به کمترین قیمت خریداری کند. مسئله مهم بعدی آشنایی و مهارت عوامل فروش با فرآیند های تجاری بین المللی است. دانستن مسیر های عبور و مرور مرزی، گرفتن مجوز، بیمه محموله ، ثبت محصول در گمرگ  و گرفتن گواهی های بازرسی همگی نیازمند تجربه و مهارت است.